När det spelas fotboll, så brukar alltför ofta domarna skällas ut när de begått något misstag. Ett misstag från en domare under nittio minuter, och pöbeln blir helt galen.
Det jag dock inte riktigt förstår är varför domarnas misstag får så mycket uppmärksamhet. Enligt mig borde det vara helt andra personers misstag som bör hamna i fokus.
Självklart tänker jag på spelarna. I de "bästa" fotbollsligorna i världen springer 22 man runt på planen och sparkar på bollen. De övervakas av några domare, för att se till att reglerna följs.
De 22 spelarna kanske har en veckolön på några miljoner kronor i snitt. Domarna snittar på, högt räknat, några miljoner kronor per år i lön.
Låt oss göra en liten övning. Säg att en av anfallarna under en match missar öppet mål ett par gånger, skjuter utanför mål i friläge fyra-fem gånger, passar till motståndare ett tiotal gånger, springer offside två-tre gånger. Under samma match gör en domare ett misstag.
Alla kommer ge sig på domaren. Ingen kommer ge sig på spelaren och såga dennes insats. Detta trots att spelaren har en lön som är femtio gånger högre än domarens, vilket borde innebära att vi kräver lite mer av spelaren.
De 22 spelarna gör dessutom allt, och då menar jag verkligen allt, som de kan för att fuska för att skaffa sig fördelar. I bästa sportsmannaanda kör spelarna med inställningen att ifall domaren inte ser regelbrottet, då är det inget regelbrott. För du ska inte för en sekund tro, att någon spelare självmant skulle säga att de dragit en motspelare i tröjan eller tagit bollen med handen.1
Hur kan vi tillåta att en (i sammanhanget) underbetald domare inte får göra ett enda misstag, samtidigt som vi tillåter att en överbetald spelare får göra i princip hur många misstag som helst?23
Om vi vill komma tillrätta med detta, borde vi inte börja med att betala de som har de tuffaste och svåraste jobben på plan, dvs domarna, de högsta lönerna?
🤔
Det är jämförbart med ifall 22 personer skulle släppas lös i ett stort varuhus och försöka göra allt för att snatta så mycket som möjligt, samtidigt som några få väktare försöker stoppa dem.↩︎
Nej, jag köper inte resonemanget om att domarens misstag oftast är mer kostsamma/avgörande. Ifall domaren blåser för en "feldömd" straff, så motsvarar det ett (1) eventuellt mål. Ifall spelaren missar två öppna mål, så motsvarar det två (faktiska) mål. Och som ni vet, två myror är fler än en elefant.↩︎
Det spelar heller ingen roll när i matchen misstagen görs. Ifall det är i första spelminuten eller på tilläggstid eller "golden goal". Om spelaren missar två öppna mål i början av matchen och domaren sen dömer en straff på tilläggstid, så är det fortfarande två "avgörande" misstag av spelaren och ett av domaren. Hade spelaren gjort sitt jobb, hade straffen varit betydelselös.↩︎